Türkiye İstatistik Kurumunca yapılan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması-2023’ün sonuçları açıklandı. Yapılan araştırmaya nazaran bayanların en çok kullandığı toplumsal medya platformları aşikâr oldu. Erkeklerin ise alışverişte bayanları geçmesi şaşırttı.

TÜİK, Türkiye’de internet ve toplumsal medya platformlarının kullanımın hakkındaki araştırmasını yayımladı. 2023 yılı datalarına nazaran yapılan araştırmada İnternet kullanım oranı, 16-74 yaş kümesindeki bireylerde 2022 yılında %85,0 iken 2023 yılında %87,1 oldu. Cinsiyet ayrımında 2023 yılında İnternet kullanım oranı; erkeklerde %90,9, bayanlarda %83,3 olarak gözlendi.

EN FAZLA ALINAN DİJİTAL İÇERİK SİNEMA YAHUT DİZİ

Bu yılın birinci 3 ayında bireyler satın aldığı yahut abone olduğu dijital içeriklere nazaran incelendiğinde, yüzde 30,7’si sinema yahut dizi izleme hizmetini kullandı. Bunu, yüzde 30,1 ile müzik dinleme yahut indirme, yüzde 17,7 ile yazılımları indirme (sürüm yükseltmeleri dahil) takip etti.

Çevrim içi hizmetlere nazaran incelendiğinde ise bu bireylerin yüzde 25’i internet sitesi yahut uygulama üzerinden ulaşım hizmeti (otobüs, tren, uçak ve gemi bileti) satın aldı. Bunu yüzde 15,2 ile internet yahut taşınabilir telefon temas aboneliğinin, yüzde 13,5 ile kültürel etkinliklere (sinema, tiyatro, konser, fuar ve benzeri) bilet alımının izlediği belirlendi.

İnternet sitesi yahut taşınabilir uygulama üzerinden yaptığı satın alma sürecinde bir sıkıntıyla karşılaşan bireylerin oranı bu yıl yüzde 27,1 olarak kaydedildi. En fazla karşılaşılan meseleler sırasıyla yüzde 13,6 ile teslimatın belirtilenden daha yavaş olması, yüzde 11,1 ile yanlış yahut hasarlı mal/hizmet teslimi oldu.

Eğitim, mesleksel yahut özel maksatlar için öğrenme faaliyeti gerçekleştiren bireylerin oranı, bu yıl geçen yıla kıyasla 2,8 puan artarak yüzde 18,7’ye yükseldi. Bu oranın erkekler için yüzde 18,1, bayanlar için yüzde 19,4 olduğu tespit edildi.

EN ÇOK KULLANILAN TOPLUMSAL MEDYA PLATFORMU AŞİKÂR OLDU

Bireylerin en fazla kullandıkları toplumsal medya ve iletileşme uygulamaları yüzde 84,9 ile WhatsApp, yüzde 69 ile YouTube ve yüzde 61,4 ile Instagram oldu. Erkeklerin en fazla yüzde 88,7 ile WhatsApp, yüzde 72,6 ile YouTube ve yüzde 63,5 ile Instagram uygulamalarını, bayanların yüzde 81,1 ile WhatsApp, yüzde 65,4 ile YouTube ve yüzde 59,3 ile Instagram uygulamalarını kullandığı belirlendi.

Bireylerin şahsî bilgilere erişimi yönetmek maksadıyla en fazla kullandıkları usul yüzde 41,8 ile internet sitelerinin ferdî dataların güvenliğini sağlama konusunda sahip olduğu özellikleri denetim etme oldu. Bunu yüzde 36,2 ile şahsî bilgilerin reklam hedefli olarak paylaşımına müsaade vermeme ve yüzde 31,1 ile ferdî bilgileri vermeden evvel internet sitesinin yahut uygulamaların saklılık siyasetini okuma takip etti.

By Admin