Terörle çaba sürat kesmeden devam ediyor…

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, terörle gayret kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili bilgiler de aktarıldı.

Buna nazaran, son bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi.

Bu yıl etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1146 olurken, 2015’ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 38 bin 489 oldu.

Pençe-Kilit’te 600 terörist etkisiz

Pençe-Kilit Harekat bölgesinde bugüne kadar 600 terörist etkisiz hale getirildi, 1336 silah ve yaklaşık 667 bin mühimmat ele geçirildi, 640 mağara-sığınak basıldı.

Suriye’de harekat bölgelerine son bir haftada teröristler tarafından 3 taciz teşebbüsü gerçekleştirildi. Mehmetçiğin verdiği karşılıkla 31 terörist etkisiz hale getirildi. Bir yılda etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 840 oldu.

Ayrıca, 2023 yılında teröristler tarafında harekat bölgelerine 96 taciz atışı gerçekleştirildi. Mehmetçiğin karşılık vermesiyle toplam 744 terörist etkisiz hale getirildi.

4 bin 291 şahsın hududu geçmesi engellendi

Son bir haftada yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan 474 şahıs yakalandı. Yakalananların 30’unun FETÖ’cü, 37’sinin terörist olduğu belirlendi.

Ayrıca son bir haftada 4 bin 291 şahsın hududu geçmesi engellendi.

Kıbrıs’taki gelişmeler

Toplantıda, Kıbrıs’ta yaşanan gelişmelerle ilgili son durum da aktarıldı. Kıbrıs’ta hükümran, eşit, bağımsız iki devletin tek tahlil olduğu vurgulandı. Ayrıyeten, 26 Ağustos’ta Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii’ne yönelik taarruz kınandı.

Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

Müslümanlara, İslam âlemine ve tüm insanlığın ortak kıymetlerine yönelik tehdit oluşturan ve daha evvel de benzerleri yaşanan bu stil nefret aksiyonları Kıbrıs’taki iki devletli tahlil vizyonunun ne kadar haklı ve gerçekçi olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur.

Türkiye; garantör devlet olarak milletlerarası muahedeler ve milletlerarası hukuktan kaynaklanan legal haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.

TSK’nın helikopter ve uçakları orman yangınlarına müdahale ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından oluşturulan rezerv güç ile yangın söndürme çalışmalarına sağlanan takviye de aralıksız devam ediyor.

Bu çerçevede Silahlı Kuvvetler’e ilişkin helikopter ve uçaklar tarafından şimdiye kadar 1335 sorti yapılarak yangınlara müdahale edildi. Gelen anlık taleplere istinaden görevlendirmeler ve dayanak faaliyetleri sürdürülüyor.

“Bu imgeleri kullananlar bu işe bilerek ya da bilmeyerek alet oluyorlar”

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, siyasi mülahazalar, şahsi ihtiraslarla ve gerçek dışı, abartılı, aldatıcı telaffuzlar ve daha evvel farklı yerlerde çekilerek farklı gayeyle kullanılmış stok imajlar kullanılarak hudut güvenliğinin polemik konusu yapılmaya çalışıldığı hatırlatıldı.

Bu manzaraların çoğunluğunu göçmen kaçakçılarının reklam yapmak gayesiyle çekip dağıttığı imgeler olduğunu aktaran kaynaklar, şunları söz etti:

Bu manzaraları kullananlar da bu işe bilerek ya da bilmeyerek alet oluyorlar. Bir nevi takviye oluyorlar. Silahlı Kuvvetlerimiz hudut güvenliğimizin sağlanması için ‘hudut namustur’ anlayışıyla kuvvetli iklim ve arazi kaidelerinde 7 gün 24 saat vazife yapıyor.

Bizim beklentimiz, Mehmetçiğin fevkalâde uğraş ve emeğine hürmet duyulmasıdır. Şunu bir defa daha söz ediyoruz ki; Hudutlarımızda alınan önlemleri, yapılan çalışmaları ve durumu yerinde görmek isteyenleri sonlarımıza götürmeye hazırız.

“Eylül ayıyla çalışmaların artmasını bekliyoruz”

Millî Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunanistan ile bağlar konusundaki bir soru üzerine de “Eylül ayıyla birlikte çalışmaların ve temasların artmasını bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

By Admin