Türkiye’de tahlile kavuşmayan problemlerin başında kira artışı geliyor…

Konut kiralarındaki fahiş artış, kentsel dönüşümden artan konut talebi akabinde kiracı ve mesken sahipleri ortasında yaşanan meseleler yeni olaylarla gündeme geliyor.

Bu kapsamda artan sıkıntılar mahkemeye taşınarak dava evraklarında artışa neden oldu.

Kira davalarındaki yığılmaya ve kiracı-ev sahibi çatışmasına nasıl işleyeceği merak konusu olurken bu kapsamda kira artışlarına yüzde 25 artış hududu getirildi.

Öte yandan tüm bu davalarda tahlil için birinci adres, 1 Eylül’den itibaren arabulucular olacak.

NTV yayınına katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yarın prestijiyle başlayacak arabuluculuk davalarına karşılık şunları söyledi:

“1 ay içinde uzlaşma sağlanırsa mahkemeye gidilmeyecek ve tarafların anlaştığı takdirde yüzde 25 hududu aşılabilecek.”

“Yüzde 25 hududu da aşılabilir”

Bakan Tunç mevzuya ait şunları söyledi:

1 Eylül prestijiyle zarurî arabuluculuk periyodu başlıyor. Kat mülkiyeti davaları da zarurî arabuluculuk kapsamında. 1 ay içinde uzlaşma sağlanırsa mahkemeye gidilmeyecek. 

Tabii anlaşmak zorunda değil taraflar. Yargı yolu açık kapatılmıyor. Mutabakat sağlanabilirse bahis dostça bir formda çözülmüş olacak. Kira ölçüsünü da konuşabilirler iki taraf istedikten sonra yüzde 25 sonu da aşılabilir.

Buradaki yüzde 25 sonu şudur konut sahibi kiracısına yüzde 25’in üzerinde bir kira artışını dikte edemez. Şayet kiracı ile kiralayan anlaşıyorsa o başka bir mevzu. Mühlet ortaya koyabilir tahliye taahhüdü ile ilgili husus var.

“İki tarafı da dikkate alarak bir tahlil bulunmalı”

Öte yandan süresiz nafaka tartışması ile ilgili konuşan Tunç, şunları söz etti:

Özellikle aile hukuku ile ilgili geniş bir çalışmamız var. Aile hukukunu sil baştan ele alacağız. Aile hukukunda arabuluculuğu getirmek lazım.

Şu anda aile hukukunda mümkün değil. Aslında birçok ülkede aile hukuku alanında arabuluculuk uygulaması güzel gidiyor.

Türkiye’de de aile hukukunda arabuluculuk kelam konusu olursa. Boşanma, tazminat, nafaka problemleri ile ilgili arabuluculuk olabilir. Vatandaşların mağduriyetini gidermemiz lazım. Her iki tarafı da dikkate alarak bir tahlil bulunmalı.

By Admin