AA

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, daha evvel yaz aylarında bırakacağını açıkladığı misyonundan istifa etti.

Wallace, Başbakan Rishi Sunak’a hitaben yazdığı istifa mektubunda, 4 yıldır yürüttüğü bakanlık vazifesi sonunda ardında daha çağdaş, kendine daha fazla güvenen ve daha düzgün fonlanmış bir silahlı kuvvetler bıraktığını belirtti.

“Geleceğe yatırım yapmanın tam zamanı”

İngiliz ordusunun, bilhassa Ukrayna-Rusya Savaşı’ndan sonra dünyada daha fazla hürmet duyulan bir ordu haline geldiğini de kaydeden Wallace, “Savunma harcamalarının keyfi kabul edilip, içi boşaltılarak tasarruf edildiği günlere dönmek istemediğinizi biliyorum.” sözlerini kullandı.

Wallace, gelecek on yılda dünyanın daha inançsız ve istikrarsız hale geleceği inancını da paylaşarak, “İkimiz de biliyoruz ki bugün, geleceğe yatırım yapmanın tam vakti.” dedi.

Ben Wallace

“Artık hayatın ihmal ettiğim kısımlarına yatırım yapma zamanı”

Orduya 1991’de katılan Wallace, kendisini ülkesine hizmete adadığını belirterek, “Bu bağlılığın bana ve aileme bir bedeli oldu. Uzun müddet düşündükten sonra istifama müsaade verilmesine karar verdim. 2005’te milletvekili oldum ve bu denli yıldan sonra artık hayatın ihmal ettiğim kısımlarına yatırım yapma ve yeni fırsatları keşfetme vaktim geldi.” tabirlerini kullandı.

Yerine Grant Shapps getirildi

Başbakan Sunak da Wallace’ın mektubuna karşılık vererek, “Ukrayna’ya askeri yardım toplamak için içerde ve dışarda hayati bir rol oynadın.” dedi.

Wallace’ın en sıkıntı anlarda kıymetli kararlar verebilen bir yapıya sahip olduğunu belirten Sunak, Afganistan’dan 15 binden fazla insanın tahliyesinde Wallace’ın değerli bir rol oynadığına işaret etti.

Sunak, Wallace’ın Güvenlik ve Ekonomik Cürümlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Kuzey İrlanda’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptığını da hatırlatarak bu vazifeler sırasında 2017’deki terör atakları ve ikili casus Sergey Skripal’in zehirlenmesi olaylarıyla da yakından ilgilendiğini kaydetti.

Wallace’ın istifasını kabul eden Sunak, “8 yıllık şiddetli bakanlık vazifelerinden sonra istifa etme isteğinizi büsbütün anlıyorum. Misyonundan teşekkür ve hürmetlerimle ayrılıyorsun.” sözünü kullandı.

Savunma Bakanlığında Ben Wallace’tan boşalan koltuğa ise Güç Güvenliği ve Sıfır Emisyondan Sorumlu Devlet Bakanı Grant Shapps getirildi.

Konuya ait Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Kral 3. Charles’ın atama kararını onayladığı söz edildi.

Grant Shapps

Ukrayna’yı minnettar olmamakla eleştirmişti

Savunma Bakanlığı vazifesine Temmuz 2019’da getirilen Wallace, Ekim 2019’da yapılan NATO toplantısında Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili, öbür NATO üyelerinin tersine, “Türkiye’nin kendini savunmak için bazen yapması gerekeni yapması gerekiyor.” açıklaması yapmıştı.

Silahlı kuvvetlerin savunma harcamalarının 2021-2025 yılları ortasında 188 milyar sterlin olması kelamını de veren Wallace, Rusya-Ukrayna Savaşı öncesi Rus mevkidaşı Sergey Şoygu’yla da bir ortaya gelmişti.

Wallace, Şoygu’nun Rusya’nın bir savaşa girmeyeceği tarafındaki açıklamasına rağmen bir gün sonra savaş ihtimalinin yüksek olduğunu söylemiş ve İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki İngilizlere fırsat varken bu ülkeden ayrılmalarını tavsiye etmişti.

Muhafazakar Parti’nin en uzun müddet Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan milletvekili olan Wallace, temmuzda Vilnius’ta yapılan NATO doruğunda Ukrayna’yı, yapılan yardımlar karşısında “minnettar olmamakla” eleştirmişti.

Ukrayna’ya savunma dayanağı sağlayan kimi müttefiklerin “minnettarlık” görmek istediklerini belirten Wallace, İngiltere’nin Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapan çevrim içi satış şirketi “Amazon” olmadığını söylemişti.

Bu sözü üzerine eleştirilen Wallace, açıklamasından 3 gün sonra tabirlerinin yanlış anlaşıldığını söylemiş ve gelecek seçimde tekrar milletvekili adayı olmayacağını duyurmuş, bakanlık vazifesini bırakma isteğini de açıklamıştı.

By Admin